TRA88296-4 Silver TRX-6 Mercedes-Benz G 63 AMG 6X6 Clipless
Read more...*AFFIRM Finance Offer Available on Total Purchases of $149 or More
| Part Number: | TRA88296-4 SILVER |
TRA88296-4 Silver TRX-6 Mercedes-Benz G 63 AMG 6X6 Clipless


| Name: | TRX-6® Mercedes-Benz® G 63® 6x6 |
|---|---|
| Type: | Trail / Crawler |
| Skill Level: | 1 |
| Scale: | 1/10 |
| Length: | 25.61 inches (651 mm) |
| Track / Width: | 9.78 inches (249 mm) |
| Height: | 10.78 inches (274 mm) |
| Weight: | 8.8 pounds (3.99 kg) |
| Wheelbase: | 17.9 inches (454 mm) |
| Ground Clearance: | 3.14 inches (80 mm) |
| Front Tires: | 4.64 x 1.89 inches (118 x 48 mm) |
|---|---|
| Rear Tires: | 4.64 x 1.89 inches (118 x 48 mm) |
| Transmission: | 2-speed high/low, remote shifting |
| Center Ground Clearance: | 3.14 inches (80 mm) |
| Gear Pitch: | 32 |
| Driveline: | Shaft-driven 6WD |
| Differential Type: | 4-gear, remote locking |
| Steering Servo: | 2075X metal gear |
| Radio System: | TQi™ 2.4 GHz 4-channel transmitter with 6533 receiver |
| Battery Tray: | 159 mm L x 47 mm W x 23/26 mm H |

| Name: | Titan® 550 21T Reverse Rotation |
|---|---|
| Type: | High-torque brushed motor |
| Weight: | 13.76 ounces (390 g) |
| Length: | 3.07 inches (78 mm) overall length, 2.25 inches (57 mm) can length |
| Diameter: | 1.53 inches (39 mm) |
| Shaft Size: | 3 mm |
| Connector Type: | Bullet |

| Name: | XL-5™ HV |
|---|---|
| Type: | Brushed |
| Case Size: | 1.23 inches (31 mm) / 2.18 inches (55 mm) / 1.04 inches (26 mm) |
| Motor Connectors: | Bullet |
| Battery Connectors: | Traxxas High-Current Connector |
| Power Wire: | 14 gauge |