TRA67097-4 Blue Rustler 4X4 VXL Ultimate Brushless RTR 4wd Stadium Truck
Read more...*AFFIRM Finance Offer Available on Total Purchases of $149 or More
| Part Number: | TRA67097-4 Blue |
| Quantity In Stock: | 1 |
TRA67097-4 Blue Rustler 4X4 VXL Ultimate Brushless RTR 4wd Stadium Truck
The Rustler 4x4 VXL Ultimate is the ultimate Heavy Duty choice for speed enthusiasts seeking robust capabilities, boasting unparalleled agility and unstoppable 4WD traction. Beneath its reinforced clipless body, the Rustler's low and broad chassis guarantees superb stability and precise maneuverability, setting the bar higher for handling prowess. Packed with both chassis and electronics updates the Rustler 4x4 is more exciting than ever!
The Rustler 4x4 VXL Ultimate pre-installed Extreme Heavy Duty Upgrade Kit elevates its drivetrain and suspension to unparalleled levels of strength. Boasting reinforced components such as heavy-duty suspension arms, this upgrade kit forms the strongest driveline ever offered in a Rustler. Additionally, the clipless body mounting system ensures secure attachment and swift, single-handed removal/installation, featuring a sleek, aerodynamic design fortified by an internal rugged structure and external rollover protection. Equipped with a powerful Velineon 3500 brushless system, the Rustler Ultimate is capable of running 2S to 3S LiPo with a top speed of 60+ MPH! providing the Rustler 4x4 VXL Ultimate with all the power needed for shredding tires, doing wheelies on demand and be a robust speed weapon!
Carve corners like a pro thanks to Rustler 4x4 VXL Ultimate’s adjustable sway bars and ultra-smooth, PTFE-coated aluminum GTR shocks. Rustler 4x4 VXL Ultimate’s agility and 4-wheel drive grip is further enhanced by its 2.8" Gravix tires. Pioneered on XRT, Gravix tires deliver outstanding grip on hard-packed surfaces with fast and quiet-running precision. comes fully loaded with aluminum upgrades for maximum strength and durability and they’re color-matched to the body. Brightly anodized caster and steering blocks, axle carriers, and chassis stiffener look as good as they perform and give Rustler 4x4 VXL Ultimate the brute strength required for extreme driving. A Traxxas Link Wireless Module comes standard on Rustler 4x4 VXL Ultimate along with factory-installed telemetry sensors to unlock the full potential of the TQi transmitter. Adjust the transmitter’s settings on the fly and record real-time telemetry data like speed, RPM, and battery voltage on your mobile device using the free Traxxas Link app!


| Name: | Rustler 4X4 VXL ULTIMATE |
|---|---|
| Type: | Stadium Trucks |
| Speed: | 65+ mph |
| Skill Level: | 2 |
| Scale: | 1/10 |
| Weight: | 5.12 pounds (2.32 kg) |
| Length: | 18.78 inches (477 mm) |
| Width: | 12.94 inches (329 mm) |
| Front Track: | 12.94 inches (329 mm) |
| Rear Track: | 12.94 inches (329 mm) |
| Height: | 12.94 inches (329 mm) |

| Name: | Velineon® 3500 |
|---|---|
| Motor Type: | Sensorless brushless 3500 Kv |
| Weight: | 9.24 ounces (262 g) |
| Length: | 3.03 inches (77 mm) overall length, 2.2 inches (56 mm) can length |
| Diameter: | 1.41 inches (36 mm) |
| Shaft Size: | 3 mm |
| Connector Type: | 3.5 mm bullet |

| Name: | VXL-3s™ electronic speed control |
|---|---|
| ESC Type: | Brushless |
| Case Size: | 1.54 inches (39 mm) / 2.18 inches (55 mm) / 1.30 inches (33 mm) |
| Weight: | 3.17 ounces (90 g) |
| Motor Connectors: | 3.5 mm bullet |
| Battery Connectors: | Traxxas High-Current Connector |
| Power Wire: | 12 gauge Maxx® Cable |