TRA92046-4-BLUE Traxxas TRX-4 High Trail 79 F150 - Blue
*AFFIRM Finance Offer Available on Total Purchases of $149 or More
| Part Number: | TRA92046-4-BLUE |
| Quantity In Stock: | 1 |
TRA92046-4-BLUE Traxxas TRX-4 High Trail 79 F150 - Blue
The Traxxas TRX-4 1/10 High Trail Edition RC Crawler with '79 Ford F-150 Ranger XLT Truck Body has been designed to offer scale performance and adventure. Thanks to its factory-installed Long Arm Lift Kit and oversized tires, the highly detailed 79 Ford F-150 Ranger XLT body stands over an inch taller than the standard TRX-4 chassis. The F-150's extended wheelbase further enhances the TRX-4’s legendary off-road capability for better performance on the trail. To further the appearance, this truck uses the Traxxas Clipless Body Mounting for added scale realism. The TRX-4 High Trail Edition is the perfect vehicle for the driver who wants it all: extreme all-terrain capability, stunning scale looks, and extreme durability.
This High Trail Edition TRX-4 uses portal axles, 110mm threaded shocks and a lift kit for extreme ground clearance. Oversized Canyon Trail tires are mounted to chrome 2.2" wheels to improve both performance and ground clearance. When the going gets tough, use your transmitter to shift into low range for incredible 4-wheel drive pulling torque. Shift into high range for blasting down the trail. Traxxas gives you the versatility to lock and unlock the front and rear differentials to suit your driving needs directly from your transmitter. Leave the differentials unlocked for relaxed driving on the trail with smooth, tight turning and better handling at high speeds. When the trail gets technical, lock the front and rear differentials, or just the front, for superior grip over extreme terrain.


| Name: | TRX-4 Ford F-150 High Trail Edition |
|---|---|
| Type: | Trail / Crawler |
| Skill Level: | 1 |
| Chassis: | Extended steel ladder frame |
| Scale: | 1/10 |
| Weight: | 7.34 lb (3.33 kg) |
| Length: | 22.30 inches (566 mm) |
| Width: | 10.60 inches (270 mm) |
| Front Track: | 10.60 inches (270 mm) |
| Rear Track: | 10.60 inches (270 mm) |
| Height: | 10.82 inches (275 mm) |

| Name: | Titan® 550 21T reverse rotation |
|---|---|
| Motor Type: | High-torque brushed motor |
| Weight: | 390 g (13.76 oz) |
| Motor Length: | 3.071″ (78 mm) overall length, 2.25″ (57 mm) can length |
| Diameter: | 1.532″ (39 mm diameter) |
| Shaft Size: | 3 mm |
| Connector Type: | Bullet |

| Name: | XL-5™ HV |
|---|---|
| ESC Type: | Brushed |
| Case Size: | 1.23 inches (31 mm) / 2.18 inches (55 mm) / 1.04 inches (26 mm) |
| Weight: | 2.6 ounces (74 g) |
| Motor Connectors: | Bullet |
| Battery Connectors: | Traxxas High-Current Connector |
| Power Wire: | 14 gauge |